Kevad on ukse taga – oleks aeg juba vaadata üle mis ise ära jõuab teha ning millega abimeeste nõu ja oskusi tarvis

Rasked plekid paadil
Linnusitt ehk siis kuidas lahti saada tugevatest plekkidest paadil ja kaatril

Autor: Taivo

Kuupäev: märts 19, 2021

Paadi hooldus vahendid mis kaitsevad plekkide eest

Mis tahes plekki te soovite oma aluse pealt eemaldada, alustage alati kõige vähem agressiivsest puhastusvahendist. Tavaline paadiseebi- või fosfaadivaba pesupesuvahend (lahjendatud vastavalt juhistele) eemaldab plekke kõige tõhusamalt ja kiiremalt, kuid ainult siis kui aluse kere on hiljuti vahatatud. Kui see ei õnnestu, võib järgmisena proovida veidi tugevamat vahendit, milleks on lahjendatud kloorivalgend.

Kui valgendiga pleegitamine peaks ebaõnnestuma, on võimalik edasi liikuda hapete juurde. Soovituslik on  puhastada soolhapet (Hcl) sisaldava vahendiga, mida on ise võimalik lihtsalt valmistada. Kasutada tuleks selleks basseinivarustuse või ehitus poodidest saadaval olevat lahjendatud muriinhapet (30–35 protsenti HCl). Lahjendage see veega, et saada 3-protsendiline HCl lahus. Valage hapet vette – mitte kunagi vastupidi – ja kaitske oma silmi. Võite proovida veidi suuremat kontsentratsiooni, kuid olge ettevaatlik! PH on väga madal ja see segu söövitab kiiresti alumiiniumi ja enamikku teisi metalle. Vaatamat sellele on see aga odavaim viis oma aluse täielikuks puhastamiseks!

Teine võimalus on kasutada käsimüügis saada olevat puhastusvahendit (mere- või muuks otstarbeks mõeldud), mis on eelnevalt lahjendatud soolhappega. Hea valik oleks üks roosteplekkide puhastusvahenditest või veeliini plekipuhastusvahendid.  Pihustitüüpi puhastusvahendid on seejuures parima tõhususega, kuid vertikaalse pinna jaoks võivad geelid olla tõhusamad. Ükskõik millist hapet kasutate, ärge laske sellel ära kuivada ja loputage hiljem happega puhastatud pind korralikult värske veega.

Kui ka happed ei suuda plekki eemaldada, on aeg edasi liikuda hõõruva või puhverdava ühendi juurde, mis eemaldab plekki hoidvad oksüdeerunud kihid geelkattest. Kui teil on kerget hõõrduvat ühendit või puhastusvaha, proovige seda. Tõenäoliselt on aga vaja raskekujulist ühendit.

Edasiste probleemide vältimiseks ning oma töö lihtsustamiseks on soovitatav kaitsta pinda vahakihiga. Kõige lihtsam ja turvalisem tekkide kaitse on Wash-n-Wax.

Võite valida spetsiaalse libisemiskindla vaha, kuid wash-n-wax puhastusvahendid annavad pinnale vajaliku läike, mis hõlbustab linnukaka voolikuga minema uhamist, kuid ei jäta pinda pärast liiga libedaks. Lisameetmena võite kasutada pihustusvaha. Enamik ei ole teki jaoks liiga libedad, kuid igaks juhuks pange neid  kohtadesse, kus te ei vaja veojõudu.

Lõpetuseks on võimalik hankida linnusitta vältimiseks ka linde tõrjuvaid vahendeid. Füüsilised tõkked on selleks muidugi parimad variandid ning neid on võimalik valmistada ka ise.

Kalevi jahtklubi territooriumi läheduses asub restoran Sardiinid mille katusel lendleb suur suur must lind mis eemalt vaadates tundub olevat justkui must kotkas – see hoiab restorani ja Olümpiaspordikeskuse katuse võibolla natukenegi kajakatest ja teistest lindudest veidigi puhtamana.

 

 Raske on ju koguaeg õhupüssiga sadamas valvet  ka pidada 🙂