Kevad on ukse taga – oleks aeg juba vaadata üle mis ise ära jõuab teha ning millega abimeeste nõu ja oskusi tarvis

Roostevabast-terasest-kiilu-kaitsme-paigaldus-väikelaevale-või-kalapaadile
Kaitse sinu paadile – roostevabast terasest kiilu kaitse

Autor: Taivo

Kuupäev: märts 21, 2019

Roostevabast terasest kiilu kaitse mis toimib

Kuidas kaitsta oma paadi põhja?

Me kõik soovime, et meie paadid oleks alati terved ja kaitstud ning ilusad.
Just nii nagu me kaitseme oma autot põrke-rauaga ehk  bumperiga – kuidas keegi nimetab – vajab ka  meie väikelaev kaitset erinevate takistuste tarbeks.

Merevee ja päikese vastu kasutame me paadi pinnal vaha, mis loob kaitsekihi pinnale, mille peale on seda kantud, vältimaks pinnakahjustust ja tuhmumist.
Paadi põhjal kasutame me aga kattumisvastast mürkvärvi, et vältida elusorganismide kinnitumist paadi põhjale ja tagada parem sujuvuse läbi vee liueldes.

Kiilule paigaldatav kaitse

Kui on tegu väikelaevadega, mis on kasutuses rannikuvetes, peaks kaitsma ka põhja all olevat kiilu. Kiilu kaitseks on olemas mitmeid erinevaid lahendusi, mis pakuvad kaitset hoidmaks randudes ära suuremad kriimud ja vigastused paadi põhjal.

On olemas küll ka teisi kaitsevahendeid nagu vendrid, mis aga nii suurt kaitset ei paku. Pigem pakuvad need kaitset paadiga sildudes või kaikohal olles, et hoida ära kahjustusi, nagu kortsus paadisild või koguni katkine väikelaev.Korralikult paigaldatud vendrite ja kai ostade abil saame olla enam vähem kindlad, et meie väikelaev on turvaliselt kinni. Õigel positsioonile paigaldatud vendrid hoiavad ära ka liigse hõõrumise, et sadamakai ei kahjustaks laeva kere.

Hobipaatide puhul nagu kalapaadid ja aerupaadid, millega käiakse kalal nii jõgedes kui ka järvedes ning ka merel, on sellist sorti roostevabast terasest kaitse lausa hädavajalik.

Paigaldades või lastes paigaldada enda kalapaadile kiilukaitse, hoiame me ära kergemad ja tugevamad kriimustused väikelaeva kere põhjas.

Meil on vaid kaks silma ning alati ei suuda me jägida kõike seda mis toimub meie paadi ees, all ja kõrval. Plastikpaadi suur miinus see, et igasugune kõvem pauk mõnelt suuremalt kivilt võib tekitada paadi kerele vigastuse, millest võib edasi areneda ilma kohese hooldamiseta juba tõsisemad tüsistused.

Selle vältimiseks saame teha palju asju. Alustades sellest, et madalasse vette minna ei tohiks ja kalastamine/seilamine peak toimuma veidi sügavamas vees, kui seda on rannikuala.

Koju on ju tarvis saada.

Sellisel momendil kus laine tõstab paati ja prantsatab selle kõhupidi kivi otsa, ei ole meil muud teha, kui hoida kinni, et jääda ise veel paadile. Selliseid momente küll saab vältida, kuid rannakaluril või hobikaluril on üks või teine hetk paratamatu. Saame teha vaid ennatlikke manöövreid ning vältida kivisemaid alasi/randu.

eesti-randades-leiduv-kivine-rand-mis-võib-vigastada-teie-väikelaeva

Eesti rannikuäär on suures osas ikkagi kivine ning pehmed liivaranda on vaid  näpuotsaga antud.

Ausalt öeldes kahjustab ka liival ja väiksematel kividel vedu paadi põhja pinda, jättes sinna kriimud või hullemal juhul  eemaldades sealt kaitva geeli või värvikihi. Kui midagi sellist on juhtunud, siis on see täpselt iga inimese enda asi, kuidas ta edasi tegutseb. Võimalik on ära parandada ja kaitsta osmoosi eest uue värvikihiga või lasta kriimudel ja kraapsudel edasi olla, kuniks ükskord selle paadi eluiga otsa hakkab saama.

Viimane variant ei ole just kuigi jätkusuutlik tegevus, sest tavaliselt ei ole ka hobipaadina ostetud paadid just kõige odavamate killast.

Erinevad kiilukaitsmed

Keelshield

On olemas erinevaid hobipaadi põhja kaitsed. On olemas näiteks Keelshield, mis on tehtud plastikust ning on oskuste olemasolul võimalik igalühel enda paadi põhjale kleepida – see annab paraja kaitsekihi paadi põhjale kivide ja liiva kaitseks.

Samuti hoiab see ära lohistamise käigus tekkivad kriipsud ja kraapsud, kuid on võrreldes roostevaba kiilu kaitsmega kordades nõrgem.

Keelshield-plastikus-kiilu-kaitse-väikelaevale-või-paadile

Roostevabast kiilukaitse

Roostevaba paadi põhja/kiilu kaitse. Roostevaba kiilukaitse annab põhjale ‘ige paigalduse korral juurde väga palju tugevust. Korralik roostevabast terasest põhjakaitse annab kaitset ka suuremate kivide eest, jaotades löögijõudu ühtlasemalt paadi põhja ulatuses. Eestis tuleb kahjuks tiku ja tulega neid samuseid põhja- ja kiilu kaitsmeid taga ajada ning vabamüügis justkui ilma pikema uurimiseta neil ei ole.

Mõningad tootjad paigaldavad sellise kaitse juba enne, kui paat tehasest välja läheb ning mõned tootjad pakuvad seda kui lisavarustust.

Roostevabast-terasest-kiilu-kaitsme-paigaldus-väikelaevale-või-kalapaadile

Kuidas paigaldada roostevabast põhja/kiilu kaitset?

Olenevalt sellest, kas teie väikelaevale/paadile on paigaldatud kiilu kaitse juba varem või teete te seda ise esimest korda, tuleb meeles pidada vaid mõnda lihtsat asja, et kaitse paigaldusel oleks üldse mõtet. Valida tuleks sellise paksusega ja laiusega kiilukaitse, mis oleks vastav Teie paadiga.

roostevabast-kiilu-kaitse-sinu-väikelaevale-erinevate-paksustega Roostevabast-terasest-väikelaeva-kaitse-kiilule-erinevad-paksused-ja-laiused

Kui olete tellimas Meilt kiilukaitset,siis on meil vaja vaid mõnda lihtsat mõõtu, et saaksime valmistada just Teile ja tTeie väikelaevale vastava kiilukaitse.

Teil on vaja teada, kui paksust materjalist peaks olema kaitse – 2, 3, 4 või koguni 5mm paksune. Kui pikka kiilukaitset on Teil vaja? Kas soovite paigaldada kaitset vaid vööri osale või on tarvidus kiilukaitsmele, mis jookseks vöörist kuni ahtrini välja?

Viimaks ka see, kui lai peaks olema kiilukaitse, et see kaitseks ära kiilu taldmiku.

Roostevabast terasest väikelaeva kiilu kaitse paigaldus

Soovitused isetegijatele

Keerake paat ”kõht ülespoole”. Nii on teil mugavam ja lihtsam paati ettevalmistada eesolevaks tööks

Roostevabast-terasest-kiilu-kaitsme-paigaldus-hobipaadile-kalapaadile-kliendi-töökojas

Sobitage kiilukaitse kiilule ja puurige ära augud plastikust kiilule – Vaadake ette, et te ei puuriks pika puuriga kärinal läbi põhja.

Valmistage endale abinõu, et puur ei ulataks kaugemale kui tarvis. Abinõu puudumisel teipige puuriots ära Teile tarvis sügavuseni.

Roostevabast-terasest-kiilu-kaitsme-paigaldus-hobipaadile-kalapaadile-kliendi-graažis

 

Kui olete näiteks lihtsalt oma paadil väikest värskendust tegemas, eemaldades vana hermeetika ning korrates kogu protsessi, on paigaldus valutu ja igale ühele arusaadav.

 

roostevabast-väikelaeva-kiilu-kaitse-paigaldus-kalapaadile

Vahetage välja kõik kulunud ja nö ”üle keeratud” kruvid. Seda mugavam on Teil neid uuesti vajadusel keerata. Õnnetus ei hüüa tulles.

Kui augud on liialt suured või kulunud, siis täitke need või sobivusel kasutage suurema keermega roostevabast terasest tehtud kruve, mis on kergesti kättesaadavad Marinetech´ist

roostevabast-terasest-väikelaeva-kruvid-hea-ja-halb-profiil

Paigaldusel kasutage kindlasti Sikaflexi. See aitab hoida tugevat sidet kaitse ja paadi vahel. Lisage hermeetikat igale kruviaugule ja nende vahele jäävale alale.
roostevabast-väikelaeva-kiilu-kaitse-paigaldus-sikaflexiga

Kui kiilukaitse on kenasti kruvidega kinnitatud, siis veenduge, et kruvi pead istuvad ilusti oma ”pesas”. Vajadusel fersengige need.

Lisage mõlemale poole kiilukaitset isoleerimiseks ja liimimiseks veel sikaflexi. Kui kardate, et käega ei ole võimalik nii sirgelt seda hermeetikat tõmmata, siis kasutage parima tulemuse saamiseks maalri või mõnda muud teipi.

Sikafleks on väga määriv ja raske maha saada nii näppudelt kui riietelt.

roostevabast-kiilu-kaitsme-isoleerimine-hermeetika-abil-sikaflexiga

Soovime jõudu kõigile isetegijatele.

Kui vajate abi paadi hooldamisega siis helistage +372 535 777 03 või kirjutaga info@paadihooldus.ee

Kui soovite enda paadi põhjale roostevabast terasest kaitset, mis on valmistatud just Teie väikelaeva silmas pidades, siis võtke meiega ühendust.