Kevad on ukse taga – oleks aeg juba vaadata üle mis ise ära jõuab teha ning millega abimeeste nõu ja oskusi tarvis

poleeritud kaatri külg, väikelaeva poleerimine, väikelaeva pesu tallinnas. bayliner, kaatri poleerimine, poordi poleerimine
Mõrad paadi väliskihil – kust need tulevad ja miks?

Autor: Taivo

Kuupäev: märts 19, 2021

Mõrad paadi väliskihil võivad viidata löögikahjustustele või tõsistele probleemidele aluse struktuuris, mida tuleks leviku vältimiseks koheselt parandada. Enamasti tulenevad need suhteliselt paindumatust ja liiga paksust gelcoat´ist.

 

Ka soojuspaisumise või vaheseinte ja vooderdiste paigaldamise tõttu tekkiv pinge võib põhjustada väikest paindumist ning seetõttu ka mõrasid.

Enne kosmeetiliste remonditööde alustamist tuleb suuremad probleemid – näiteks ebasobivalt paigaldatud vints –  parandada.

paadi mõrad

Meie proovilaeval oli paar kuud pärast vormist välja tulekut tekkinud mõned ämblikmõrad.

Need ei läinud küll kunagi hullemaks, kuid eelmine omanik oli püüdnud neid parandada Evercoat Gel Coat Scratch Patch geeliga. Tulemus oli inetu – justkui oleks parandatud juba olemasolevaid parandusi.

Proovisime West Marine Gel Coat Scratch Patchi ja tulemused ei olnud paremad. Teise variandina proovisime Magic Ezy Hairline Fixi abil väga minimalistlikku lähenemist. See pole odav – 25 dollarit 0,43-untsise toru eest -, kuid odavam lahendus oleks vaid suure hulga gelcoati ostmine, mis läheks sel juhul ainult raisku.  Magic Ezy Hairline Fix on seejuures saadaval kümnes värvitoonis.

Juhiste järgi tuleks peente nõelte abil pragusid puhastada ning seejärel need pesta, loputada ja kuivatada. Kuigi nõelaga puhastamine võib olla aeglane ja tüütu, on see siiski oluline etapp.

Ärge proovige pragu laiendada – geel on võimeline imbuma ka väga õhukestesse pragudesse. Seejärel täida pragu hoolikalt, tasanda ja pühi prao ümbrus puhtaks. Geel töötab ideaalselt tasastel sektsioonidel, kuid võib laguneda nurgapragudes või libisemiskindlatel aladel, kus tasandamine on keeruline.

Liitkumeruse korral on tasandamine võimatu. Selle asemel võib määrida toodet lihtsalt mõranenud kohale, ootada umbes 5–10 sekundit (sõltuvalt temperatuurist) ja pühkida selle tugevalt paberrätikuga üle vahetult enne tahenemist. Kuigi see ei luba ideaalselt täidetud pragusid, on need siiski valged ja peaaegu nähtamatud. Korduv kasutus annab muidugi paremaid tulemusi.

Selle kõige juures on seda lihtne kasutada, see ei vaja hiljem lihvimist või poleerimist ning kestab kauem kui paljud teised variandid.

Saadaval on ka 9-Second Chip Repair Kit.

Sarnaselt Marine Texile on seda lihtne kasutada ja seda on võimalik hiljem  viimistleda pragude parandamiseks mõeldud toote abil. Seda on kasutatud näiteks kahe 3/16-tollise tühimiku parandamiseks, mis on tekkinud mullide tõttu.

Tegu on lihtsa remontimisviisiga, kuid selle kestus on veel küsimärgi all.

Loomulikult on selline varjant pigem mõeldud nendele isetegijatele kellel pole võimalus seda teha võtetega mis nõuavad teatud tööriistade olemasolu ning isoleeritud keskonda. 

 

Alati kui asute oma paadi kallal tegutsema pidage ikka meeles ka vanasõna – tee mis sa teed aga vaata, et Pe**e ei keera 😀