Tiikpuu – hooldus. Kuidas hooldada. Millest alustada.
Üks suur osa paadi hooldamisest on tekki korrashoid. Seda ei pea tegema niipalju, et iga nädal korra peaks dekki harjaga üle lükkama. Piisab kui seda teha õigesti ning õigete vahenditega ja olenevalt vahenditest millega hooldada saab seda teha kas iga 2-3 kuu tagant või siis 6-8 kuu tagant – olenevalt tulemusest.
Materjale millega Tiikpuud hooldada ja renoveerida on sadu. Nende ainete hulgast leidmaks seda mis on teile hingelähedane on just igaühe enda asi. Kelle meeldib naturaalne hele kuldne toon, kellele aga õlitatud tume pruun toon. Kuidas kellelegi. Vastavalt vahenditele.
Korrapäraselt oma väikelaeva tiikpuu tekki hooldades säilib see korralikuna oma 10 – 15 aastat.
Miks Tiikpuu tekki tuleb hooldada korrapäraselt ja õigete vahenditega
Tiikpuu on kaunis ja luksuslik puit mida kasutatakse väikelaeva ehituses just enamasti nö paremate aluste puhul just luksuslikuma välimuse andmiseks.
Puit on sooja tooniga ning meeldib inimestele. Puitu kombineerides kõrgläikega kerega muutub justkui iga ehitustüübiga paadi välimus imetlusväärseks kui on näha, et aluse eest on hästi hoolitsetud ja hooldatud.
Tiikpuu vajab hooldust, et säilitada kaunis ja kuldne toon.
Ajapikku olete võibolla tähele pannud kuidas tiikpuu muutub oksüdeerunuks, põimitud mustuse ja õlijääkidega ning päikest ja soolast kergesti mõjutatuks.
Hallituse ja hallituse spooridega saastatud tiikpuu ei ole enam kuldne ning puidu pehme pind on kergesti kahjustatav.
Sellele avaldab mõju päike, soolane vesi, muu mustus ja rasv olenevalt kuidas keegi oma väikelaevas ringi käib. Tihtipeale on ka ette tulnud olukorrad kus on külaliste poolt maha aetud punane vein mis jätab korraliku pleki.
Selleks kurja juureks võib olla ka mõni suvisel päeval kuuma ilmaga nauditavad mustikad ning sellele kiirelt reageerimata jätab see tumeda pleki puidule kui puitu pole kaitstud mõne mustust ja rasva tõrjuva vahendiga.
Hooldamatta puitu on kordades raskem puhtaks saada plekkidest.
Tiikpuu teki hooldusest
Et tiikpuu säilitaks oma kuldse naturaalse tooni tahame me kõik. Kindlasti olete sadamas tähele pannud, et mõne paadi tiik-puit tekk on eriti hästi säilinud ning näeb välja justkui alus oleks tulnud otse tehasest.
Nende tekkide puhul me saame öelda , et alus on tõeliselt hästi hooldatud.
Ka teie saate erinevate vahenditega oma tiikpuitu nooruslikuna hoida. Küllaga peate silmas pidama, et on tarvis ka aega sellele ohverdada või saab palgata ka paadihooldajat.
Tiikpuu pesu. Kuidas pesta ja muud iseärasused.
Tiikpuu struktuur on väike aga tugev, see koosneb nagu iga puit pehmematest ja tugevamatest osadest. Samuti on tiikpuu ka väga õline. Kui olete oma tekki pesemas ise või lasete seda kellelgi teisel seda teha siis pidage silmas, et ei kasutaks selleks tarbeks kodus kasutatavat küürimis švammi või käsiharja millel on harjaste tugevus ilmselgelt liiga palju kui te ei saa seda lihtsalt näpuga peale vajutades harjase harja moonutada.
Selliste harjadega võib puidule palju paha teha kui harjased on liialt tugevad. Esmapilgul küll näete analoogse harjaga hõõrudes, et hari töötab väga kenasti ning eemaldab kerge vaevaga sealt hallikama osa ning mustuse – kuid mida te ei näe on see, et eemaldab ka palju tiikpuu pehmet osa.
Pehme osa eemaldades jääb järele selline tugevam puidu osa mis jääb üldisest puidu pinnast natukene kõrgem.
Tiikpuud tuleb pesta diagonaalis, pikki kiudu pestes eemaldab see tihtipeale rohkem kui vaja.
“Tiikpuu loomulik kulu on keskeltläbi 0,7 mm aastas ning ka seda arvu saab vähendada olenevalt kuidas oma paati pesta ja hooldada”
Mida MITTE Teha:
- Ära kasuta survepesuri abi! Survepesuriga on väga suur võimalus, et pestakse pinnalt minema puidu pehme osa tiikpuust jättes järele kõrgemad ääred mis lõppude lõpuks viib selleni et peate enda tikapuu tekki lihvima enne kui selleks naturaalselt aeg peaks olema.
- Ära kasuta kõvade harjastega harja mis kahjustab tiikpuu pehmet osa ning harjab need oma kohast välja jättes järele vaid kõvema osa.
- Ole alati kindel et kasutad tiikpuu puidu puhastamisel õigeid vahendeid mis ei kahjusta seda.
- Päeva lõpus pea meeles – vähem on parem. ( ära üle pinguta harjamisega )