Väikelaeva poleerimine – kuidas teha seda kvaliteetselt ja pinda rikkumatta.
Väikelaeva poleerimise vajadus tekib just enamasti kevadel. Kõige enam poleeritavad kohad on vendrite poolt ära hõõrutud poordid. Poordide poleerimine annab meie väikelaevale kena ja töödeldud välimuse, mis läigib ning on kaitstud keskkonna mõjude eest. Suurimateks neist on UV -kiirgus, soolvesi ja veest tulev sodi, nõgi ja õli.
Mõningad asjad mida vajate, viies läbi väikelaeva poleerimist.
- Poleerimis masin
- Survepesur
- Mikrofiiber lapid
- Voolik
- Pihusti pudel
- Maalri teip
- Ämber
- Hari
- Švamm
- Poleerimis pasta
- Leotusvahend
- Vaha
- Atsetoon
- Pintsel
Mis on väikelaeva poordide suurimad mõjutajad ning miks on poordide hooldamine vajalik?
Väikelaeva poordide hooldamine on mitmest aspektis vajalik. Sadamas seistes on tihti poordid just nendest samadest kohtadest ära hõõrutud ja tuhmuks läinud need samad kohad mis iga aasta. Olenevalt loomulikult kas teil on treileril olev väikelaev või on teil sadamas kai ääres seisev alus, sellel ajal kui te ei ole vee peal.
Niisiis, millest alustada kui alustada oma väikelaeva poleerimisega?
Alustada tuleks sellest , et tuleks pesta puhtaks kogu alus, ka pealt, et ülevalt tekilt ei hakkaks alla nirisema musta vett meie värskelt poleeritud pinnale jättes sellele nö jooksu jäljed.
Siis kui kogu alus on terves ulatuses puhtaks pestud saab alustada teiste ettevalmistustega poleerimiseks.
Et saada poordid puhtaks korralikkult puhtaks olemasolevast kolletuvast veeliinist tuleks kasutada selleks ideaalselt töötavat ainet nimega ’’waterline cleaner’’ veeliini puhastus aine mida saate kergesti kätte internetist ’LINK’ või näiteks paadipoest.
Selleks võib kasutada ka tava poest kättesaadavat ’’Sanit’’ mis on küll eeskätt mõeldud vannitubadesse ja toalettidesse kuid on odav lahendus kui te ei taha nii palju maksta ja tahate lihtsalt läbi saada.
Tehes seda puhastust õige vahendiga hoiab see aga teil kokku vägapalju aega. Nimelt toimib veeliini puhastaja natukene teistmoodi ja on just selleks toimeks välja töödeldud ning annab parema tulemuse.
Tehke seda nii:
- Kandke peale veeliini puhastus lahus aplikaatoriga või siis peale pritsides sprayga.
- Oodake 10-15 minutit
- Vajadusel korrake uuesti eelnevat kui plekid on liialt tugevad.
Tulemuseks on puhas veeliin millel on natukene või pole üldse enam kollast ’’habe’’
Loputage töödeldud pinnad puhta veega.
Laske enda väikelaev ära kuivada ning eemaldage pindadelt veel kergem tolm mis on pinnale settinud. Tehke seda mikrokiud lapiga, sellega saate kogu lahtise tolmu pinnalt kenasti kätte. Veenduge, et käite üle kõik nurgatagused samuti.
Need nurgatagused võivad peita endas liivaterad ja teisi nt metalli või muid tugevaid osakesi. Kui juhtub, et need tugevamad osakesed püüab kinni poleerimis masina külge kinnitatud poleerketas on tulemus märgata õige pea.
Vaadates poleeritud pinda vastu valgust märkate pinnas kindlasti ringjaid kriipse ja kraapse mis on tekkinud just nendest samadest kõvadest terakestest mis on kinni jäänud poleerimis padja pinnale tehes seal halba kui head.
Juhul kui selline asi juhtub siis ärge pikalt mõelge mida teha. Puhastage padi koheselt kui näete, et midagi sellist on toimunud.
Nüüd on vaja otsustada kuidas ja mis vahenditega oma väikelaeva poleerida.
Mida teha kui pind on kõvasti oksüdeerunud ja kaetud kriitja korraga.
Sel puhul peaks kasutama villast poleerimis patja – antud padja puhul on suureks tähtsuseks see, et see aitab meil kiirendada töö protsessi. Kiirendades protsessi säästame aega, säästes aega säästame ka ehk raha…
Kui pind on kõvasti kahjustunud ja on tuhm siis saab parema tulemuse töödeldes seda erinevate poleerpatjade ja erinevate poleerimis pastadega ehk poliroolidega.
Poleerimiseks kasutatavad pastad sisaldavad endas ensüüme ja aineosakesi mis lihvivad seda pinda ning ka libestavad või siis määrivad pinda, seda tehes. Pikka aega hooldamata pinna puhul soovitame kasutada pastat, seda siis olenevalt tootjast ja tootest on olemas ka palju nimesi.
Kasutage selleks näiteks Forecla ’’fast cut’’ mis on spetsiaalselt pinnaviimistlus ettevõtte poolt välja töödeldud pinnaviimistlus vahend just ’’gel-coat’’ viimistlemiseks.
Gel-coat on enamasti klaas-plast paatide puhul pinna viimistluseks kasutatav materjal mis valatakse vormi vahetult enne klaaskiu ja struktuuri ehitamist.
Gel-coat ehk siis eesti keeles geel või geeli kiht tuhmub aja jooksul ära kuna on kaitsmata väga ohustatud keskkonna mõjude eest nagu UV kiirgus, soolvesi jm. Kuidas kaitsta oma paadi pindasi kirjutame lähemalt teises artiklis.
Alustame poleerimisega
- Võtke maalriteip ja katke kinni mürkvärvi osa, juhul kui teil on põhi kaetud värviga. Katke kinni ka ülemine serv ja kõikvõimalikud avad kuhu võib poleerimise käigus poleerimis pastat lennata. Hiljem pääsete kergema vaevaga kui on vaja eemaldada kõigest teibid, mitte vatitikuga taga ajama pritsmeid süvenditest ja pragudest.
- Kui kõik pinnad on kaetud või siis eraldatud (et ei oleks hiljem rohkem tööd) siis võib alustada poleerimisega.
- Soovitatavalt eraldage enda tööpind väikeste teibi tükkide või joontega, et aru saada paremini mis pinnad olete juba töödelnud ja millised mitte.
- Kandke pinnale poleerimispasta ning jaotage seda pintsliga ühtlaselt pinnale – sedaviisi saate paremini poleerida vältimaks olukorda, et te ei poleeri pinda ilma vahendita.
- Soovitame kasutada alguses madalaid pöördeid, et saada kätte masina ja ketta tunnetus ning survest mida peate avaldama seda tööd tehes.
- Tehke prooviks kõigepealt väiksem ala, et näha enam-vähem ära, kaua peate poleerima ning mis võtteid peate kasutama, et saad kätte parim tulemus!
Vähem on parem!
Meeles peaks pidama seda, et mida rohkem te poleerite pinda seda suurema kihi te pinnakattest eemaldate ning seda vähem jääb materjali sinna mida hilisematel aastatel jälle läikima löömiseks.
Kui olete pinna üle käinud siis eemaldage mikrokiud lapiga liigne pasta ja puhastage pind ning saate näha mis tulemuse te antud võtetega olete saavutanud.
Kui teile meeldib tulemust siis kasutage seda ühesammulist viisi ja poleerige samal viisil kogu oma alus. Kui poleerida vaid ühe korra siis peaks võibolla mõtlema sellisele vahendile mille osakesed lagunevad tasapisi peenemateks osakesteks jättes pinna parema kui seda teha kiireloomulisema ’’lõikamiseks’’ mõeldud pastaga.
Kui teile aga ei piisa sellest käesolevat tulemusest siis teadke, saab veel parema tulemuse.
Tihtipeale jätab liialt survet avaldades villast poleer padi pinda vaevu nähtavad jooned. Mikroskoopilised jäljed. Õnneks saab need eemaldada veel kord poleerides. Enne kui käite üle mõlemad poordid terve väikelaeva ulatuses siis tehke proovi alale juba lõpp tulemus valmis mis kvaliteeti meeles pidada ning mis võtteid kasutada.
Teiseks poleerimiskäiguks soovitame Farecla ’’Premium’’i mida kasutage koos vahtkummist keskmise tugevusega või pigem tugevama padjaga. Jällegi oleneb kuidas geeli kiht käitub.
Vahtkummist poleerimispadi või siis öeldakse ka et švammist poleerimis padi. Antud padi ei ole ise nii abrasiivne kui seda on villast poleerimis tald.
Kandke pastat pinnale samamoodi nagu varem: seda siis pinnale laotades pintsliga.
Poleerige ja puhastage pind pastast ja tolmust. Kui tulemus meeldib siis jätkake antud viisil terve pinna ulatuses pärast seda kui olete korra juba pinnad üle käinud villast poleerimis tallaga.
Kui olete kõik õigesti teinud siis jätkub hooldatavat pinda veel pikkadeks aastateks nig ei pea muretsema aluse üle värvimise pärast veel nii pea.
Kui teil ei ole veel väikelaeva siis lugege kuidas see saada kiiremini siit.
Kui tahate natukene meelespead mida veel üle vaadata siis lugege ka seda artiklit.
Jaksu ja jõudu kõigile isetegijatele.